εκμεταλευση ευρεσυτεχνίας

εκμεταλευση ευρεσυτεχνίας

Δημοσίευσηαπό johngr » 12 Ιούλ 2010 11:29

γεια σας,

1) μηπως γνωριζει κανεις πως μπορω να εκμεταλευτω μια ευρεσυτεχνία? ή εστω μια προτοτυπη κατασκευη (στον τομεα της ρομποτικης εννοειται)?
2)θα μπορουσε καποιος φορεας ή οργανισμός ή ενα πανεπιστημιο να ενδιαφερθεί???
johngr

Re: εκμεταλευση ευρεσυτεχνίας

Δημοσίευσηαπό flokos » 12 Ιούλ 2010 16:31

Αν μου εξηγουσε κανεις τι ειναι η ευρεσυτεχνια θα του ημουν ευγνωμων.
Imagination is more important than knowledge. : Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
flokos

Δημοσίευσηαπό johngr » 12 Ιούλ 2010 17:07

η ευρεσυτεχια ειναι οτιδηποτε μπορει κανεις να κανει το οποιο ειναι ενα επινόημα του και η κατασκευη αυτη ειναι καλυτερη απο τις υπαρχουσες - προσφερει κατι το καινοτομο...
johngr

Δημοσίευσηαπό johngr » 12 Ιούλ 2010 17:08

ξερει κανεις αν υπαρχουν εταιρίες που εκμεταλευονται τις ευρεσυτεχνίες με ενα κερδος φυσικα...????
johngr

Δημοσίευσηαπό nick-themachine » 12 Ιούλ 2010 17:31

johngr έγραψε: 1) μηπως γνωριζει κανεις πως μπορω να εκμεταλευτω μια ευρεσυτεχνία? ή εστω μια προτοτυπη κατασκευη (στον τομεα της ρομποτικης εννοειται)?
2)θα μπορουσε καποιος φορεας ή οργανισμός ή ενα πανεπιστημιο να ενδιαφερθεί???

Επειδή έχω ήδη αποκτήσει Δίπλωμα Ευρεσιτεχνίας (Δ.Ε) για μια βιομηχανική κατασκευή,
δες εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες http://www.grobot.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=7&t=151

:D :D :D
Εικόνα Αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν...
Άβαταρ μέλους
nick-themachine

Δημοσίευσηαπό johngr » 12 Ιούλ 2010 17:56

ωραια σελιδα, αλλα θα μπορουσες να μου πεις εσυ τι θα εκανες για να προοθησεις την ευρεσυτεχνια σου? θα ενδιαφερθουν ατομα για υποτροφίες σε αυτην την σελιδα που μου εδωσες?
johngr

Δημοσίευσηαπό dikos » 12 Ιούλ 2010 18:24

Καλησπέρα johngr και καλώς ήρθες στο GRobot.gr, σου προτείνω να φτιάξεις ένα άρθρο με φωτο, βίντεο,κλπ και να ανεβάσουμε την ευρεσυτεχνία σου στις σελίδες με τις κατασκευές και ίσος έτσι κάποιος ενδιαφερθεί. Υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζω ότι ενδιαφέρονται για νέες καινοτομίες - ιδέες.
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΥΛΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
dikos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό nick-themachine » 12 Ιούλ 2010 18:43

johngr έγραψε:ωραια σελιδα, αλλα θα μπορουσες να μου πεις εσυ τι θα εκανες για να προοθησεις την ευρεσυτεχνια σου?

Κατ'αρχάς θα πρέπει να κατοχυρώσεις την ιδέα σου (για να μην έχεις αργότερα προβλήματα πατρότητας) και πίστεψέ με θέλει πολύ τρέξιμο και χρήμα...
Στη συνέχεια (επειδή περνώ παρόμοια φάση) προωθείς-διαφημίζεις την κατασκευή σου στους μελλοντικά ενδιαφερόμενους με οποιοδήποτε τρόπο (πόρτα-πόρτα,ίντερνετ,εκθέσεις κ.λ.π),ένας από αυτούς βέβαια είναι και το GRobot αν έχει να κάνει με ρομποτική!!!!

johngr έγραψε:θα ενδιαφερθουν ατομα για υποτροφίες σε αυτην την σελιδα που μου εδωσες?

Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου...
Εικόνα Αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν...
Άβαταρ μέλους
nick-themachine

Δημοσίευσηαπό johngr » 12 Ιούλ 2010 19:23

ωραια αυτα το σκεφτηκα το θεμα ειναι οτι μπορει να εκμεταλευτει απο αλλους να μου παρουν την ιδεα....
το εχεις σκεφτεί?
κια εγω πηγα να κανω κατωχυρωση και εχω και τωρα ενα προσχεδιο....ξερω εχει τρεξιμο....
κανω προσομοιωση ενος ρομποτ....!!! σχεση με πλοηγηση και ειμαι πολυ δυστακτικος στην προβολη του θεματος.....

γνωριζεις τι ωφελει μπορει να προκυψουν απο το ενδιαφερων αλλων? εχεις γνωσεις-εμπειρια επ' αυτου?
johngr

Δημοσίευσηαπό dikos » 12 Ιούλ 2010 19:29

Τότε κατοχύρωσε πρώτα την ιδέα σου ή την κατασκευή σου και μετά παρουσιασέ την, γιατί έτσι οπως πάει το πράγμα άκρη δεν θα βγάλεις.
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΥΛΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
dikos
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης