Μπαταριες

καταστήματα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό

Μπαταριες

Δημοσίευσηαπό -=karpa=- » 31 Μαρ 2010 22:40

μια ρομποτικη κατασκευη παντα θελουμε να ειναι οσο το δυνατον πιο αυτονομη.
Τι πιο βασικο λοιπον απο τις μπαταριες..
ενδιαφέρομαι για LiPo (καθως εχουν πολυ μικρο ογκο με μεγαλη διαρκεια) αλλα αν καποιος εχει να προτείνει και καποιον αλλο τυπο ευχαριστος να ακουσω.. (ειναι λιγο δυστροπες στη φορτιση οι LiPo..)
εχει δουλεψει καποιος με LiPo? απο που αγορασε? θελει καποια ιδιαιτερη μεταχειρηση? γιατι μαζι με τα βασικα χαρακτηριστικα αναφερεται και η θερμοκρασια, ειναι σημαντικη μονο για τι φορτιση?
Άβαταρ μέλους
-=karpa=-
Site Admin

Re: Μπαταριες

Δημοσίευσηαπό Λευτέρης » 01 Απρ 2010 11:21

Οι μπαταρίες LiPo είναι ακριβώς όπως η θάλασσα...
Άμα τις σεβαστείς θα έχεις άπειρη ευχαρίστηση... αν όχι θα έχει πυροτεχνήματα...

Θέλουν ειδικούς φορτιστές και καλό είναι σε pack... που και που να κάνεις ένα balance τα shell...

Ένα βραχυκύκλωμα μπορεί να χαλάσει αρκετά εύκολα τις μπαταρίες... και πρέπει πάντα να υπάρχει σεβασμός
για το current rating.... όχι παραπάνω απ ότι πρέπει.... και όχι τρελή υπέρβαση του burst mode... (χρονικά)

Επίσης... όχι κάτω από 2.5V ανά shell.... αλλιώς... γεια σας...

Άμα εξαιρέσεις όλα τα παραπάνω... οι μπαταρίες LiPo είναι ότι καλύτερο υπάρχει εκεί έξω τόσο σε current rating
όσο και σε σχέση storage/weight...

Κανένας αρχάριος δεν είσαι οπότε με ένα καλό protection circuit θα πας μακρυά ;)
Άβαταρ μέλους
Λευτέρης

Δημοσίευσηαπό -=karpa=- » 01 Απρ 2010 12:53

παραδειγμα δες ςδω..
http://cgi.ebay.com/2-X-11-1V-2200MAH-2 ... 439debcf4b

τα burst rate κτλ τα μετραει σε C.
αν καταλαβα καλα (απο wikipedia) η παραπανω μπαταρια μπορει να δωσει συνεχομενα 20Cχ2200mA = 44A max σωστα..?
και αρα και με μια καταναλωση 3Α (που θελω) 44/3 = 14.6 ωρες!

για το ποσο αδειες ειναι, πιθανον να κανω adc για να το δω, αλλα μπορει να παω και στα ετοιμα.. στο ebay εχει κατι buzzers για αυτη τι δουλεια με 3€..! ;)

τι εννοεις με το ballance? και πως το κανω αφου ειναι ειναι "μια" μπαταρια, το κανει ο φορτιστης μηπως αυτο..?
Άβαταρ μέλους
-=karpa=-
Site Admin

Δημοσίευσηαπό dikos » 01 Απρ 2010 13:09

Εγώ αγόρασα αυτο και σώθηκα viewtopic.php?f=7&t=685&p=3294&hilit=imax#p3288
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΥΛΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
dikos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Λευτέρης » 01 Απρ 2010 13:09

Επ... όχι ρε...

με το C δηλώνει το Capacity.. όταν λέει px 3C εννοεί ότι μπορείς να τραβήξεις συνεχόμενα μέγιστο (mAh x 3C) mA

To πόσο κρατάει εξαρτάται από τα mAh και μόνο.... πχ μια μπαταρία 3Αh άμα τραβάς ρεύμα 3Α κρατάει μία ώρα... κλπ κλπ κλπ...

Η μπαταρία δεν είναι ενιαία αποτελείται από cell... με το κάθε cell να έχει 3.7V nominal voltage rating...
Στο link που με έδωσες έχεις μια μπαταρία που έχει δύο εξόδους... το κύριο +/-
και το βύσμα εκείνο το μικρό...
Εκεί είναι η έξοδος από κάθε cell... εκεί κουμπώνει ο balancer... :-D

Για αρχή... αγόρασε καλύτερα όσα χρειάζεσαι... μετά βλέπεις τι μπορείς να φτιάξεις μόνος σου... ;)
Άβαταρ μέλους
Λευτέρης

Δημοσίευσηαπό -=karpa=- » 01 Απρ 2010 13:22

δημο θα το κοιταξω!

αρα εννοεις οτι ειναι σωστοι οι υπολογισμοι μου..

ναι το καταλαβα οτι ειναι 3 cells (το γραφει αλλωστε) απλα το ballance πως κανω εκτος αν το αναλαμβανει ο φορτιστης δλδ ballancer==φορτιστης.
Άβαταρ μέλους
-=karpa=-
Site Admin

Δημοσίευσηαπό -=karpa=- » 19 Σεπ 2010 15:17

Τελικα πηρα τον συγκεκριμενο φορτιστη και δειχνει αρκετα καλος (δεν εχω βεβαια και αλλον να συγκρινω) αλλα απο τις δοκιμες που εκανα δειχνουν ολα σωστα!

Να ξερετε οτι ο iB6 Max εχει δυο "κρυφα" μενου για calibration.

το ενα αφορα την μετρηση που κανει για την φορτιση πχ.
μια μπαταρια με 3 cell οταν ειναι πλήρως φορτισμενη εχει 4,2*3 = 12,6Volt
αν ο φορτιστεις μετραει 12,6 volt αλλα εσεις με βολτομετρο εχετε 12,5 volt τοτε μπορει να αλλαξετε το callibration του φορτιστη ωστε να μετραει την πραγματικη τιμη.
εννοειτε οτι θελετε καλο βολτομετρο για να κανετε σωστο calibration.

το δευτερο μενου αφορα το calibration για το ballance. ΠΡΟΣΟΧΗ στο μενου αυτο εχετε προσβαση ΜΟΝΟ ΜΙΑ φορα.
για να κανετε το callibration χρειαζεστε μια μπαταρια με 6 cell οπου ειναι φορτισμενη ακριβως σε 4,2 V το καθε cell.
την συνδεετε και κανετε το calibration.

αυτο εδω δεν ισχυει φυσικα (και ειδα τωρα οτι το διόρθωσαν και στην wikipedia. υπηρχε ενα παρόμοιο παραδειγμα με αυτο που γραφω)
αν καταλαβα καλα (απο wikipedia) η παραπανω μπαταρια μπορει να δωσει συνεχομενα 20Cχ2200mA = 44A max σωστα..?
και αρα και με μια καταναλωση 3Α (που θελω) 44/3 = 14.6 ωρες!

ισχυει αυτο που γραφει ο Λευτερης.
Άβαταρ μέλους
-=karpa=-
Site Admin

Δημοσίευσηαπό -=karpa=- » 19 Σεπ 2010 15:21

επισεις εχω βρει και μπαταριες τετοιου τυπου (χρησημοποιουνται σε laptop) οι οποιες λογω μεγεθους και ογκου ειναι πολυ καλες!! http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.20392
Εχω παραγγειλει και περιμενω να δω..
Άβαταρ μέλους
-=karpa=-
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Λευτέρης » 19 Σεπ 2010 15:48

Κοίτα το όλο θέμα με τις Lipo είναι να μην πέσουν κάτω από τα 2.7Volt και να μην ανεβούν πάνω από τα 4.23Volt...

Για το πρώτο πρέπει κάπως να φροντίσεις εσύ... Για το δεύτερο φροντίζει ο φορτιστής... Πάντως έχοντας στο μυαλό μου τον
καλό μας φίλο Merphy... Θα ρίσκαρα κάποια δεκάδες mV στην φόρτιση, ειδικά σε pack...

Επίσης...
Καλό είναι να τα ρίχνεις ένα balance κάθε 10 - 15 φορτίσεις ή κανά μήνα... Δεν χάνεις τπτ... και έχεις το κεφάλι καθαρό...

Ότι θες πάντως, έχω κάνει διατριβή στις Lipo ;-)
Άβαταρ μέλους
Λευτέρης

Δημοσίευσηαπό konto89 » 19 Σεπ 2010 16:10

-=karpa=- έγραψε:επισεις εχω βρει και μπαταριες τετοιου τυπου (χρησημοποιουνται σε laptop) οι οποιες λογω μεγεθους και ογκου ειναι πολυ καλες!! http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.20392
Εχω παραγγειλει και περιμενω να δω..

Αυτές θέλουν πάλι φορτιστές για lipo?
Ο φαρμακοποιός....!
Άβαταρ μέλους
konto89

Επόμενο

Επιστροφή στο Που θα βρω αυτό που θέλω;

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Yahoo [Bot] και 1 επισκέπτης